آموزش زعفران, اخبار زعفران

زعفران قاینات قیمت کشاورز

💢با وجود اینکه زعفران با قیمت بالایی دادوستد می‌شود، کشاورزان نفعی نمی‌برند و عمده منافع به واسطه‌گران می‌رسد؛ دولت برای این مشکل چه راهکاری اندیشیده است؟ شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت ۱۳۵۰

🔻در سال جاری دولت (وزارت جهاد کشاورزی) جهت جلوگیری از کاهش نرخ این محصول در زمان برداشت، فرمول خاصی جهت تقویت بنیه مالی کشاورز با هماهنگی شرکت بورس کالا به کار برد. خرید زعفران به قیمت توافقی توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در قالب دو سناریو صورت گرفت، به طوری که سناریوی اول مبتنی بر خرید فیزیکی زعفران است که توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با پرداخت ۴۰ درصد از پول کشاورز بوده که در آن معامله به صورت قطعی انجام می‌شود و زعفران خریداری شده برای تقویت بخش صادرات و حفظ جایگاه بین ‌المللی زعفران از طریق بورس کالای ایران عرضه می‌شود. در سناریوی دوم نیز خرید زعفران به شکل گواهی سپرده کالایی مورد معامله در بورس کالای ایران است که طی آن قیمت توافقی زعفران بر مبنای مشخصات کیفی و وضعیت ظاهری انواع محصول، در ۲ دسته تعیین شده است.
🔻از سوی دیگر در این شیوه سازمان مرکزی تعاون روستایی موظف به خرید ۳۰ درصد گواهی سپرده کالایی صادر شده برای کشاورز یا سازوکار معاملات گواهی سپرده کالایی بوده و نسبت به تسویه حساب با کشاورزان براساس مقررات بورس اقدام می‌کند. ۷۰ درصد باقیمانده محصول کشاورز به مدت سه ماه با اخذ هزینه انبارداری از کشاورز نگهداری می‌شود و در صورتی که طی سه ماه مذکور کشاورز موفق به فروش محصول خود در بورس نشود، ۷۰ درصد مذکور نیز پس از سه ماه با همان حداقل قیمت خرید توافقی توسط مجری طرح با ساز و کار معاملات گواهی سپرده کالایی خریداری شده و با کشاورز تسویه می‌شود.

▫️مژده ملایی مدیرعامل کارگزاری توسعه کشاورزی
کانال تخصصی زعفران ورزشک صادراتی قاینات عاقله قیمت‌ها به روز در همین سایت درج شده است
@saffronaghele

دفتر مرکزی : قاینات ولیعصر ابتدای بلوار چمران زعفران وزرشک صادراتی عاقله

۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *