آموزش زعفران, اخبار زعفران

زعفران و رشد ۵۳درصدی صادرات

رشد ۵۳ درصدی صادرات در بهمن ماه / ثبت رکورد جدید صادرات ۶ میلیارد دلار کالای غیر نفتی در یک ماه

⭕️کارنامه عملکرد تجارت خارجی نشان می دهد هر ماه صادرات نسبت به ماه قبل روند رو به رشدی را تجربه می کند. چنانچه در بهمن ماه صادرات با ارزش ۶ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار رشد بیش از ۵۳ درصدی نسبت به دی ماه داشته است.

⭕️به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، در دی ماه نیز شاهد همین روال بودیم به طوری که در ابتدای زمستان صادرات ۳ میلیارد و ۹۷۲ میلیون دلار نسبت به آذرماه یعنی ماه قبل خود ۲۶ درصد رشد داشته است.

⭕️صادرات به لحاظ ارزشی حدود ۵ درصد و به لحاظ وزنی حدود یک درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با رشد همراه بوده و بر این اساس، ۱۱۷ میلیون و ۹۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۴۱ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار صادرات در یازده ماه منتهی به بهمن امسال رقم خورده است .

⭕️از ابتدای زمستان تراز تجاری روند رو بهبودی را داشته چنانچه تراز تجاری از منفی ۲ میلیارد دلار در آذرماه به منفی یک میلیارد و ۲۶۲ میلیون دلار رسید و سپس در بهمن ماه از منفی به مثبت تبدیل شده است و با توجه به اینکه ارزش صادرات در بهمن ماه امسال ۶ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار بوده و ارزش واردات به ۴ میلیارد و ۸۵۲ میلیون دلار رسیده بنابراین تراز تجاری کشور در یازدهمین ماه سال، مثبت یک میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار است.

⭕️همچنین کارنامه عملکرد تجارت خارجی کشور در ۱۱ ماهه سال‌جاری نشان می دهد صادرات غیرنفتی کشورمان حدود ۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

⭕️در ۱۱ ماهه امسال صادرات غیر نفتی کشور ۴۱ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار است . این درحالیست که در ۱۱ ماهه سال گذشته ۳۹ میلیارد و ۷۱۹ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده است. افزایش ۴ و ۹۶ صدم درصدی صادرات در ۱۱ ماهه نوید بهبود وضعیت صادرات در سال ۱۳۹۶ را می دهد.

⭕️در شرایطی ارزش صادرات غیر نفتی در ۱۱ ماهه به ۴۱ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار رسیده است که در سال ۱۳۸۸ کل ارزش صادرات کشور ۲۵ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار بوده یعنی صادرات نسبت به ۸ سال گذشته ۱۶ میلیارد و ۹۴ میلیون دلار افزایش داشته است. در طول این ۸ سال تقریبا صادرات روند افزایشی را تجربه کرده است.

⭕️براساس این گزارش، در ۱۱ ماهه امسال ۱۱۷ میلیون و ۹۵۹ هزار تن کالاهای صادراتی غیرنفتی صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۱ صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد.

⭕️لازم به ذکر است که تا پیش از الکترونیک شدن گمرک میانگین تشریفات صادرات ۷ روز بود که اکنون با راه اندازی سامانه های الکترونیک زمان ترخیص در رویه صادرات به کمتر از یک روز کاهش یافته است. درحالی که در گذشته باید تقریبا ۹ مرحله یعنی دریافت مجوز از سازمان های مربوطه، احراز هویت و ماده ۷، مراجعه به گمرک و تایپ اظهار نامه، کارشناسی ، ارزیابی ، توزین و در نهایت خروجی کالا از انبار و گمرک خروجی و اعلام وصول صادرات را با تحویل اسناد کاغذی طی میکرد اما حالا حتی اظهار الکترونیکی صادرات به گمرک در مرز خروجی انجام می شود.

⭕️گفتنی است که با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در حال حاضر اطلاعات تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی در بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور به تفکیک جزیی‌ترین اطلاعات ثبت می‌شود.

کانال تخصصی زعفران ورزشک صادراتی قاینات عاقله قیمت‌ها به روز در سایت درج شده است

@saffronaghele

شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت ۱۳۵۰ دفتر مرکزی :قاینات ولیعصر ابتدای بلوار چمران برای خرید زعفران وزرشک صادراتی تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

۰۹۳۶۴۵۶۸۳۴۷

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *