آموزش زعفران, اخبار زعفران

قیمت زعفران جهش صادرات

🔵 سکوی صنعتی جهش صادرات

دنیای اقتصاد : آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد در ۱۰ ماه منتهی به دی سال‌جاری کالاهای صنعتی بیشترین صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به اینکه صادرات کشور در دی ماه نسبت به آذرماه رشد داشته، به نظر می‌رسد کالاهای صنعتی توانسته‌اند محرک این رشد باشند. چرا که هم به لحاظ وزنی رشد ۱۸ درصدی را تجربه کرده‌اند و هم به لحاظ ارزشی توانسته‌اند رشد ۱۷ درصدی را به نام خود ثبت کنند.

هرچند در گروه کالاهای صادراتی شاهد رشد ارزشی بیشتر از ۱۷ درصد نیز هستیم، اما کالاهای صنعتی تنها گروهی هستند که توانسته‌اند در کنار رشد ارزشی به رشد وزنی ۱۸درصدی نیز دست یابند. همچنین بیشترین واردات مربوط به کالاهای واسطه‌ای است و پس از آن واردات کالاهای مصرفی و سرمایه‌ای قرار دارد و سایر کالاها کمترین واردات را به نام خود ثبت کرده‌اند.

صادرات به تفکیک بخش‌های عمده

کالاهای صنعتی پیشتاز صدور کالا در ۱۰ ماه منتهی به دی امسال هستند. پس از ‌آن به ترتیب پتروشیمی، میعانات گازی،‌ کشاورزی، معدن و فرش و صنایع‌دستی توانسته‌اند بخش‌های دیگری از صادرات را به خود اختصاص دهند. وزن کالاهای صنعتی صادر شده در ۱۰ ماه منتهی به دی سال‌جاری ۳۳ میلیون و ۲۸۲ هزار تن و ارزش آن معادل ۱۳ میلیارد و ۸۸۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی رشد ۱۸ درصدی و به لحاظ ارزشی رشد ۱۷ درصدی را تجربه کرده است. صادرات پتروشیمی در همین مدت زمان به لحاظ وزنی ۳۰ میلیون و ۸۳۹ هزار تن و به لحاظ ارزشی۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افت ۱۳ درصدی در وزن و افت ۸ درصدی در ارزش را تجربه کرده است؛ همچنین ۱۴ میلیون و ۴۷۷ هزار تن میعانات گازی به ارزش ۵ میلیارد و ۶۷۹ میلیون دلار از ابتدای امسال تا انتهای دی ماه صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی و ارزشی افت ۸ درصدی داشته است. صادرات ۳ میلیون و ۳۸۳ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش ۳ میلیارد و ۱۸۱ میلیون دلار در ۱۰ ماه منتهی به دی سال‌جاری، نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افت ۱۳ درصدی در وزن و افت ۵ درصدی ارزش را به همراه داشته است. در بخش معدن هم ۲۲ میلیون و ۸۹۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۶۹ میلیون دلار صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۲۸ درصد رشد را به لحاظ ارزشی تجربه کرده اما افت ۴ درصدی را در وزن به ثبت رسانده است. ۹ هزار تن فرش و صنایع‌دستی به ارزش ۳۷۷ میلیون دلار حاصل صادرات در این بخش است که افت ۲۳ درصدی به لحاظ وزنی و رشد ۱۸ درصدی به لحاظ ارزشی را نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته در کارنامه صادراتی کشور رقم زده است.
کانال تخصصی زعفران ورزشک صادراتی قیمت‌ها به روز در سایت درج شده است
@saffronaghele

شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت ۱۳۵۰ دفتر مرکزی قاینات ولیعصر ابتدای بلوار چمران

۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

۰۹۳۶۴۵۶۸۳۴۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *