آموزش زعفران, اخبار زعفران

قیمت زعفران قاینات عاقله(شناسایی دو قند مهم در ضایعات زعفران توسط محققان کشور)

کانال تخصصی زعفران و زرشک صادراتی قاینات عاقله
شناسایی دو قند مهم در ضایعات زعفران توسط محققان کشور
زﻋﻔﺮان از ﮔﯿﺎﻫﺎن ﺑﻮﻣﯽ و ارزﺷﻤﻨﺪ اﯾﺮان اﺳﺖ ﮐﻪ ﻧﻘﺶ قابل‌توجهی در وﺿﻌﯿﺖ اﻗﺘﺼﺎدی و اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺧﺮاﺳﺎن ﺟﻨﻮﺑﯽ و ﻣﺮﮐﺰی ﭘﯿﺪا ﮐﺮده اﺳﺖ. با این‌ حال ﺗﻨﻬﺎ ﻗﺴﻤﺖ مورد استفاده زﻋﻔﺮان، ﮐﻼﻟﻪ و ناحیه‌ اﻧﺘﻬﺎﯾﯽ ﺧﺎﻣﻪ ﮔﻞ است و ﺳﺎﯾﺮ قسمت‌ها به‌عنوان ﺿﺎﯾﻌﺎت دور رﯾﺨﺘﻪ می‌شود و تاکنون از ضایعات زعفران صرفاً ترکیبات غیر فرار، فلاونول‌ها و آنتوسیانین‌ها جداسازی شده‌اند.
محققان کشورمان از دانشگاه بیرجند به‌منظور استفاده بهتر از ضایعات این گیاه مهم، پژوهشی را به انجام رسانده‌اند که نتایج آن در دو فصل‌نامه «پژوهش‌های زعفران» وابسته به همان دانشگاه منتشر شده است.
در این پژوهش، محققان ضایعات زعفران را از مزارع اطراف بیرجند جمع‌آوری کردند. سپس عصاره‌های ﻣﺘﺎﻧﻮﻟﯽ، اﺗﺎﻧﻮﻟﯽ و آﺑﯽ را به‌صورت ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ از ﮔﻠﺒﺮگ و ﭘﺮﭼﻢ منجمد ﺷﺪه این گیاه ﺗﻬﯿﻪ کردند. تست‌های کیفی کربوهیدرات از طریق تست‌های مختلف انجام شد. سپس با کمک حلال‌های مناسب و با روش موسوم به TLC قندهای موجود در ضایعات استخراج‌شده و درنهایت نوع این قندها با استفاده از دستگاه کروماتوگرافی گازی-طیف سنج جرمی یا GC-MS تعیین شد.
طبق نتایجی که بر اساس طیف‌های به‌دست‌آمده از ﺗﮑﻨﯿﮏ GC-MS و ﻗﻄﻌﺎت جداشده‌ ﺣﺎﺻﻞ از آن به دست آمد، محققان توانستند حضور دو قند موسوم به «D- آﻟﻮز» و «ﻟﻮﮔﻠﻮﮐﻮﺳﺎن» را در ﺿﺎﯾﻌﺎت زﻋﻔﺮان برای اولین بار ﺑﻪ اﺛﺒﺎت برسانند.
به اعتقاد مجریان این پژوهش «ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ این‌که در استان‌های ﺧﺮاﺳﺎن رﺿﻮی و ﺟﻨﻮﺑﯽ حدود ۷۰ ﻫﺰار ﻫﮑﺘﺎر ﻣﺰارع زﻋﻔﺮان وﺟﻮد دارد ﮐﻪ ﺑﻌﺪ از ﺟﺪاﺳﺎزی ﻣﺤﺼﻮل زﻋﻔﺮان، ﮔﻠﺒﺮگ آن دور اﻧﺪاﺧﺘﻪ می‌شود، ﺟﺪاﺳﺎزی و ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ اﺟﺰای ﻓﻌﺎل در ﺿﺎﯾﻌﺎت زﻋﻔﺮان اﻣﺮی ﻣﻬﻢ اﺳﺖ».
شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت ۱۳۵۰مهد زعفران وزرشک جهان قاینات برای خرید و قیمتها با مادر ارتباط باشید

۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

۰۹۳۶۴۵۶۸۳۴۷

مطالب مرتبط

1 نظر در “قیمت زعفران قاینات عاقله(شناسایی دو قند مهم در ضایعات زعفران توسط محققان کشور)

 1. محمد گفت:

  با سلام ممنون از اینکه به طور شفاف با مخاطبان خود در ارتباط هستید و بخصوص از اینکه قیمتها رو داخل سایت می گذارید . مطمئن باشید که هر چه قیمتها واقعی تر و نزدیکتر به واقع باشد . در دراز مدت سایتتان و کانالتان به سوی یک مرجع مهم در قیمتها و عیار زنی برای مشتریان قرار خواهد گرفت و باعث رونق کارتان خواهد شد . چند پیشنهاد داشتم خدمت شما اساتید محترم
  ۱-همراه قیمتها عکسی از نوع محصول هم گذاشته شود مثلا نگین یا دختر پیچ ویا…همراه با عکس باشد تا برای مشتری ملموس تر شود
  ۲- پیشنهاد میشود که سایت تان به زبانهای دیگر نیز باشد مخصوصا روسی
  ۳ قیمتها را به روز ارائه نمایید منظم و در ساعتی مشخص تا مرجع شدن سایت تان روز به روز باعث فروش بیشتر شود
  ۴ ارزوی موفقیت برای تمام روستائیان را دارم چون تعاونی هستید خواستم که مطالب را برای بهتر شدن سایت تان و فروشتان ارائه نمایم .البته پیشاپیش از حضورتان معذرت میخواهم بابت پیشنهادهایی که دادم.
  خدمت شما درخواستی هم داشتم اگه کسی برندی در زمینه زعفران داشته باشه شما میتوانید برای تهیه زعفران و بسته بندی با برند ایشان همکاری نمایید ؟لطفان شرایط را ارسال نفرمایید

  با تشکر بانشی هستم از شیراز
  Baneshi.pakhsh@gmail.com ایمیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *