آشپزی زعفران, اخبار زعفران

۳۱کشور جهان پذیرای زرشک ایران

۳۱کشور جهان پذیرای زرشک ایرانی

براساس آمار گمرک در سال ۹۵، بیش از ۳۵۹ تن زرشک تازه به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.

لازم به ذکر است که براساس صادرات این حجم زرشک، درآمد ۲ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۹۱۴ دلاری نصیب کشور شده است.همچنین ارزش ریالی این میزان صادرات، بالغ بر ۷ میلیارد و ۷۶ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۵۶۷ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

براساس این گزارش در یازده ماهه نخست سال ۹۵،حدود ۳۱ کشور جهان پذیرای زرشک ایرانی بوده اند که از جمله آنها می‌توان کشورهای ایالات متحده آمریکا، سوئیس، کانادا، آلمان، قطر، شیلی، استرالیا، انگلستان و فرانسه را نام برد.

گفتنی است در بین کشورهای مقصد صادرات زرشک، آلمان با خریداری بیش از ۷۴ تن زرشک از ایران، درآمد ۶۳۶ هزار و ۷۱۷ دلاری را نصیب کشور کرده و بزرگترین مقصد زرشک تازه صادراتی به‌شمار می‌رود.

در همین راستا رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان زرشک با بیان اینکه ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زرشک در جهان است گفت: با وجود تولید بالای زرشک، سهم کمی از صادرات را به کشورهای مختلف داریم و دلیل آن ناشناخته بودن خواص این محصول با ارزش در بین مردم جهان است.

احتشام با اشاره به اینکه ایران سهم کمی از صادرات زرشک به کشورهای جهان را دارد، خاطرنشان کرد: زرشک باتوجه به اینکه خواص دارویی بسیاری دارد، اما مردم جهان شناخت کمی در خصوص این محصول دارند و همین امر باعث کم بودن تقاضا برای خرید این محصول و کم‌رنگ بودن صادرات آن شده است.

شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت۱۳۵۰

۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *