آموزش زعفران

افسرده هستید!؟ زعفران فرشته نجات شماست!

امتیاز دهید

 دکتر حسین زاده پیرامون تحقیق خود می گوید: اثرات ضدافسردگی زعفران از قبیل فرح بخشی و خنده آوری آن از زمان قدیم مطرح بوده و هدف از انجام این تحقیق اثبات علمی این ایده بوده است.

زعفران و خاصیت ضد افسردگی

زعفران و خاصیت ضد افسردگی

محققان ابتدا با انجام برخی آزمون های رفتاری در موش، عارضه افسردگی ایجاد کردند و سپس با تزریق زعفران به موشهای افسرده دریافتند که زعفرن در حد داروهای ضدافسردگی مانند فلوکستین و ایمیپرامین کارآیی دارد.

وی طول مدت انجام این تحقیق را حدود شش  ماه ذکر کرد و در مورد نحوه انجام این تحقیق گفت: در مرحله اول موش ها در یک محفظه شیشه ای حاوی آب نگهداری شدند. حیوان در این شرایط برای روی آب نگه داشتن خود شروع به شناکردن کرد و پس از مدتی ناامید شده و برای جلوگیری از غرق شدن خود هیچگونه حرکتی نکرد.

محققان به هنگام افسردگی و ناامیدی موش، داروی زعفران را به حیوان تزریق کردند و در نتیجه میزان حرکت موش بیشتر شد. پژوهشگران با انجام اندازه گیری های دقیق اثرات ضدافسردگی زعفران را مشخص کردند.

وی با اشاره به استقبال محققان خارجی از نتایج این تحقیق، بر لزوم انجام آزمایش مشابه در مورد اثرات زعفران و مواد موثر آن که شامل کروسین(رنگ زعفران) و سافرانال( عطر و طعم زعفران) است، بر روی انسان تاکید کرد.

این محقق با اشاره به اینکه افسردگی یکی از بیماری های شایع در ایران بویژه در بین زنان می باشد، افزود: طبق نتایج این تحقیق استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب به مردم توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *