آموزش زعفران

۵ راهکار ساده برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی

5 راهکار ساده برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی- زعفران در ظرف های مسی

در حال حاضر هر کیلو زعفران معدل ۴۰ میلیون تومان است. بنابراین حتی فکر اینکه برای یک کیلو زعفران اینقدر هزینه کنی ولی در انتها بفهمی زعفرانی که در دست داری تقلبی است، آدم را به مرز جنون می‌کشاند. در اینجا به تعدادی راه حل ساده برای تشخیص زعفران اصل اشاره می‌کنیم. البته باید به این نکته توجه کنید که مطمئن‌ترین و بهترین راه برای تعیین تقلبی بودن زعفران انجام آزمایش و نمونه برداری از آن است. حتی مهم‌تر از آزمایش خرید زعفران از برندی است که از اصالت محصول آن مطمئن باشید.

استفاده از آب سرد برای تشخیص زعفران اصل

برای تشخیص زعفران اصل با استفاده از آب سرد ابتدا باید چند رشته از زعفران را در آب بیندازید. سپس اندکی صبر کنید تا زعفران اصل خود را با چند نشانه به شما ثابت کند. اولین نشانه میزان سرعت رنگدهی زعفران است. به این معنا که اگر زعفرانی که شما دارید اصل باشد وقتی‌که آن را در آب سرد می‌اندازید به سرعت رنگ پس نمی‌دهد، اما زعفران تقلبی به سرعت رنگ شدیدی از خود منتشر می‌کند. دومین نشانه این است که رنگ زعفران فیک و تقلبی در آب قرمز است در حالی‌که زعفران اصل به هیچ عنوان رنگ قرمز ندارد و رنگ نارنجی تند یا زرد به اب می‌دهد.

سومین نشانه چگالی زعفران است که در زعفران تقلبی به دلیل سنگین بودن در آب ته‌نشین می‌شود ولی زعفران اصل روی آب شناور می‌ماند. چهارمین نشانه رنگ رشته‌های زعفران پس از رنگدهی است، زعفران اصل هر چقدر هم که رنگ دهد باز هم در انتها رنگ رشته‌ها به همان قرمزی خواهد ماند در حالیکه در زعفران تقلبی بعد از رنگدهی، رنگ رشته به زرد و سفیدی می‌رود.

تشخیص زعفران اصل با بنزین و گازوئیل

دومین راه تشخیص زعفران تقلبی استفاده از بنزین و گازوئیل است. جالب است بدانید که زعفران اصل به هیچ عنوان در بنزین و گازوئیل رنگ خود را آزاد نمی‌کند.  بنابراین اگر شما زعفران تقلبی را در بنزین یا گازوئیل بیندازید آنها رنگ خواهند داد.

جوش شیرین قاتل زعفران تقلبی

یکی دیگر از راه‌های تشخیص زعفران اصل، مخلوط کردن زعفران با جوش شیرین و آب است. اگر بعد از اضافه کردن زعفران به مخلوط جوش شیرین و آب رنگ آن زرد شد، نشانگر اصل بودن زعفران است اما در صورتی‌که به رنگ قرمز درآید، متاسفانه شما زعفران تقلبی خریداری کرده‌اید.

گازشهری زعفران تقلبی را لو می‌دهد

چهارمین روش تشخیص زعفران اصل استفاده از گاز شهری می‌باشد. در این روش با استفاده از رنگ شعله حاصل از حرارت دادن زعفران با گاز شهری می‌توانید از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر رنگ شعله قرمز و بنفش شود، زعفران شما اصل است در غیر این صورت شما در دام متقلبان افتادید.

طعم زعفران شناسنامه آن

زعفران اصل طعمی تلخ دارد و اگر شما مقداری از آن را بچشید و طعم شیرین حس کنید، به احتمال زیاد در خرید خود دقت نکردید و سرتان کلاه رفته است.

نکته آخر

در مقاله بالا به ساده‌ترین روش‌ها برای تشخیص زعفران اصل اشاره شد. نکته‌ مهمی که وجود دارد این است که شما اگر از زعفران‌هایی که دارای آزمایشگاه کنترل کیفی هستند، استفاده کنید دیگر نگران اصالت آنها نخواهید بود. از آنجا که زعفران عاقله عمدتا صادراتی به شمار می‌آید از فیلترهای زیادی برای تعیین کیفیت عبور می‌کند. همانطور که شاید بدانیدکشورهای اروپایی استاندارد های کیفی سخت‌گیرانه‌ای دارند؛ بنابراین خیالتان ازبابت زعفرانی که مجوز صادرات به اروپا را دارد راحت باشد. علاوه بر این زعفران عاقله آزمایشگاه تخصصی کنترل کیفیت دارد و تمامی زعفران‌های تولیدی پس از گذشتن از فیلترهای کیفی به بازار ارائه می‌شوند.

در ادامه بخشی از استانداردهای آزمایشگاه زعفران عاقله برای تعیین کیفیت محصولات خود را می‌بینیم:

 

آنالیز آزمایشگاه زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *