آموزش زعفران

بهترین زمان آبیاری زعفران

آبیاری زعفران. گل های زعفران در زمین

آبیاری زعفران یکی از عوامل مهم در رشد و توسعه این گیاه ارزشمند است. زعفران گیاهی است که برای رشد مناسب نیاز به آبیاری منظم و مناسب دارد. بنابراین در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا درمورد بهترین زمانی که باید زعفران را آبیاری کنید مطلع شوید.

ما در زعفران عاقله امکان مرجوع کردن کالا را داریم. اگر محصولی خریداری کردید و ناراضی بودید می‌توانید آن را به ما برگردانید و هزینه را دریافت کنید. از همین قسمت می‌توانید نسب به خرید زعفران اصل اقدام کنید.

مواردی که باید قبل از آبیاری بدانید

نیاز آبی

زعفران نیاز آبی متوسطی دارد و باید توجه داشت که خشکی خاک در دوره‌های حساس مانند زمان رشد برگ‌ها و تولید گل می‌تواند به رشد و عملکرد ضربه بزند. به طور کلی، زعفران نیاز به حدود ۴۰۰-۶۰۰ میلی‌متر بارش در طول فصل رشد دارد.

آبیاری زعفران چه موقع است؟

زعفران بیشترین نیاز آبی را در دوره رشد و تکثیر دارد. بنابراین، آبیاری باید در این دوره‌ها به شکل منظم و کافی انجام شود. ابیاری زعفران در بهار (نیمه اول آن) و تابستان (معمولاً بین آوریل تا سپتامبر در نیمکره شمالی) انجام می‌شود.

روش آبیاری

برای آبیاری زعفران می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. روش‌های متداول شامل آبیاری قطره‌ای، آبیاری تحت فشار، و آبیاری با استفاده از سیستم‌های آبیاری قطاره‌ای هستند. هر روش مزایا و معایب خود را دارد و باید با توجه به شرایط محلی و منابع آبی در نظر گرفته شود.

فاصله آبیاری

فاصله زمانی بین آبیاری‌ها بستگی به شرایط آبی و خاکی محل کاشت دارد. در هنگام رشد فعال گیاهان، معمولاً زعفران نیاز به آبیاری هفتگی تا ده‌هفتگی دارد. در دوره‌های کم‌آبی، ممکن است نیاز آبی بیشتری داشته باشد.

دمای آبیاری

زعفران نیاز به آبیاری با آبی دارای دمای مشابه خاک دارد. بنابراین، آبی که برای آبیاری استفاده می‌شود، نباید به طور قابل توجهی از دمای خاک محیط تغییر کند.

مهم است برای آبیاری زعفران، منابع آبی موجود و قوانین و مقررات محلمحل زندگیتان را در نظر بگیرید. همچنین، نیازهای آبی زعفران به شرایط آب و هوایی و خاکی محل کاشت بستگی دارد. برای بررسی دقیق‌تر نیازهای آبی زعفران و روش‌های آبیاری مناسب، بهتر است به منابع محلی، مشاوران کشاورزی محلی یا سازمان‌های مربوطه مراجعه کنید.

گلبرگ های بنفش زعفران

آبیاری زعفران چگونه است؟

زمان دقیق ابیاری زعفران نسبت به هر شهر با آب و هوای متفاوت فرق دارد. ممکن است شما در مناطق گرمسیر یا سردسیر باشید. ما در ادامه زمان و دفعات آبیاری زعفران را توضیح دادیم و شما می‌توانید نسبت به منطقه خود برای زمین زعفران و آبیاری آن تصمیم بگیرید.

مرحله اول بسار آب

بسار آب باعث بیدار شدن گیاه می‌شود. این مرحله در مناطق سردسیر اوایل مهرماه و در مناطق گرمسیر اواخر مهرماه انجام می‌شود. که مناسب‌ترین دما برای انجام این مرحله ۱۲ درجه می‌باشد. آبیاری زعفران در مرداد ماه نباید انجام شود. اگر مرداد ماه زعفران کاشتید بهتر است اوایل مهر آبیاری انجام دهید.

باید توجه داشت اگر بسار آب دیرتر از زمان معین انجام شود باعث می‌شود زعفران به جای گلدهی، مسیر رویشی خود را طی کند و برگ‌ها زودتر از گل نمایان شوند.  آبیاری اول باید عمیق و سنگین باشد. به آبیاری که تا عمق ۴۰ متری زمین نفوذ کند آبیاری سنگین می‌گویند. بنابراین به این خاطر که فاصله بین مرحله اول و دوم آبیاری زعفران زیاد است، بسار آب باید عمیق باشد.

دو آبه کردن زمین زعفران

دو آبه کردن زمانی اتفاق می‌افتد که بارندگی کم باشد و فاصله بین آبیاری اول و دوم زیاد باشد. اگر بارندگی کم باشد خشکی در اطراف ریشه زایی زعفران کم شده و تنش بالا می‌رود. دو آبه کردن باعث کاهش این تنش و افزایش رطوبت می‌شود.

مرحله دوم زاج آب

این مرحله ۱۴ روز بعد از اینکه گل‌های زعفران را برداشت کردید حدودا اواخر آبان ماه انجام می‌شود. میزان آبدهی در این مرحله سنگین نیست و فقط به میزانی آب لازم است تا سطح زمین خیس شود. اگر زمینتان گلدهی نداشت باید از کود زاج آب استفاده کنید. این کود از نوع اوره می‌باشد و  زمان مناسب برای استفاده از این آن موقعی است که برگ تیج های زعفران رشد کرده و به رنگ سبز تیره در می‌آیند.

مرحله سوم وجین آب

این مرحله با هدف حذف راحت‌تر علف‌های هرز و گاو رو شدن زمین انجام می‌شود. و معمولا اوایل اسفند صورت می‌گیرد. فقط در آبیاری دقت کنید تا موجب یخ زدگی زمین نگردد.

مرحله چهارم زرد آب

این مرحله اواسط فروردین انجام می‌شود هنگامی که برگ‌های زعفران زرد می‌شوند، به همین دلیل به آن زرد آب گفته می‌شود.

مرحله چهارم آبیاری عمیق نیست و سبک است پس زمین را بیش از حد آبیاری نکنید.

آیا می‌توان زمین زعفران را در زمستان و هنگام بارش برف آبیاری کرد؟

خیر به هیچ وجه این کار توصیه نمی‌شود زیرا باعث آب شدن برف و نفوذ آن در خاک شده و موجب یخ زدگی زعفران می‌گردد.

ابیاری زعفران در گلدان

از آنجایی که ممکن است زعفران در گلدان مستقیما با آب باران آبیاری نشود، شما می‌توانید آبیاری زعفران پس از کاشت را به این صورت در نظر بگیرید که ۱ بار در ماه آن را آب بدهید. تا حد امکان سعی کنید گلدان‌های حاوی زعفران را در فضای آزاد قرار دهید زیرا زعفران در روز به مدت ۳ تا ۴ ساعت به نور خورشید و همچنین آب باران نیاز دارد.

سخن پایانی

آبیاری زعفران مانند کود دادن به آن از عوامل مهمی است. اگر درمورد کود زعفران سوال داشتید ما مقاله‌ای با عنوان "کود مناسب زعفران چیست؟" برای شما تهیه کردیم تا نکات لازم را بدانید و مطلع شوید.

زعفران عاقله با نشان استاندارد و سیب سلامت همواره تلاش کرده تا محصول با کیفیتی به دست شما عزیزان برساند، از این رو نحوه بسته بندی و ارسال محصولات را در صفحه اینستاگرام زعفران عاقله قرار دادیم تا با خیال راحت بتوانید خرید زعفران را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *