اخبار زعفران

ایران در تجارت جهانی

حمایت۲۸ کشور اروپایی از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی

 

اعضای اتحادیه اروپا از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی حمایت می‌کنند. این تازه‌ترین اظهارنظرکشورهای خارجی درباره الحاق ایران به یکی از بزرگترین سازمان‌های اقتصادی و تجاری جهان است. روزگذشته هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان نشست مجمع اروپا و ایران در زوریخ سوئیس گفت که هر ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا از عضویت ایران در سازمان تجارت‌جهانی و حضور مجدد این کشور در اقتصاد جهانی حمایت می‌کنند. هلگا اشمید گفت که اتحادیه اروپا به نشانه اعتماد خود به ایران به زودی اجازه خواهد داد بانک سرمایه‌گذاری اروپا در ایران فعالیت کند. پیش از این هم مقام‌های اروپایی گفته بودند شروع فعالیت بانک سرمایه‌گذاری اروپا در دستور کار این اتحادیه قرار گرفته است.

آثار مثبت
ورود ایران به سازمان تجارت جهانی فضا را برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی مساعدتر می‌سازد. ورود به سازمان مستلزم پذیرش اصولی چون آزادسازی، خصوصی سازی و شفافیت است. پذیرش این اصول به اعتمادپذیری کشور کمک کرده و ریسک سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران خارجی کاهش می‌دهد. یکی از تهدیدات بنیادی علیه اقتصاد و امنیت ملی ایران طی دهه‌های اخیر، تمایلات خارجی یا احیاناً داخلی برای به انزوا کشاندن کشورمان در صحنه بین‌المللی بوده است. فعالیت در قالب سازمان تجارت جهانی یکی از بهترین راه‌های ممکن برای جلوگیری از انزوای اقتصادی است. البته در اینجا باید تأکید کرد که عضویت در سازمان به معنی کناررفتن یا بی‌اثرشدن تحریم‌های بین‌المللی نبوده و نیست. یکی دیگر از فرصت‌های بزرگی که سازمان تجارت جهانی پیش روی اقتصاد ایران قرار می‌دهد، کمک به توسعه شفافیت و سلامت اقتصادی کشور است. اعضای سازمان موظفند کلیه اطلاعات مربوط به سیاست‌ها و مقررات تجاری خود را به سازمان ارائه دهند.

آثار منفی
اگر تجارت ایران به تجارت جهانی گره نخورد، کشورمان با همسایگان خود نیز دچار مشکل خواهد شد. محمدمهدی بهکیش، اقتصاددان و دبیرکل ICC اعتقاد دارد: «همین موضوع موجب شده تا در تجارت با افغانستان که به عضویت WTO درآمده است، دچار مشکل شویم. آنها برای کالاهای ایرانی تعرفه‌های بالاتری وضع می‌کنند چرا که ایرانی‌ها عضو WTO نیستند. در نتیجه صادرات به این کشور برای صادرکننده‌های ما به‌صرفه نیست و امکان رقابت را از دست می‌دهند.» بهکیش می‌افزاید: «تمام کشورهای همسایه ایران بجز عراق، به سازمان تجارت جهانی پیوسته‌اند. بنابراین روابط اقتصادی تحت تأثیر عدم الحاق به WTO قرار خواهد گرفت.» حتی ورود سرمایه‌گذاران خارجی نیز تحت تأثیر عضویت در WTO خواهد بود. عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی موجب می‌شود که سرمایه‌گذاران نسبت به ورود به ایران سیگنال مثبت دریافت کنند. چرا که حضور در این سازمان به آنها این اطمینان را می‌دهد که کشور ما از ثبات قوانین و تعهد نسبت به سرمایه‌گذار خارجی برخوردار است.

نیم نگاه
درخواست عضویت ایران برای الحاق به سازمان تجارت جهانی ۲۰ سال پیش ارائه شد. یک دهه بعد ایران به‌عنوان عضو ناظر در WTO پذیرفته شد. با این حال اکنون یک دهه از این عضویت نیز می‌گذرد. تمام کشورهای همسایه ایران بجز عراق، به سازمان تجارت جهانی پیوسته‌اند. بنابراین روابط اقتصادی تحت تأثیر عدم الحاق به WTO قرار خواهد گرفت.

منبع :اقتصادوتجارت

شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت۱۳۵۰

زعفران وزرشک صادراتی

تماس۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

۰۵۶۳۲۵۶۶۱۱۴

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *