آموزش زعفران, اخبار زعفران

زعفران ایران به نام اسپانیا

میری در گفتگو با «نسیم» افزود: اسپانیا سالی یک تن زعفران تولید می‌کند/ قیمت زعفران در داخل کشور بیش از ۴۸ ساعت اعتبار ندارد/ ۸۰۰ هزار کشاورز ایرانی از کاشت زعفران امرار معاش می‌کنند

به گزارش نامه نیوز ، غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران بیان داشت: سال گذشته نسبت به سال ۹۲ سال خوبی در بحث صادرات زعفران داشتیم، به طوری که صادرات این محصول ۲۷درصد رشد داشت، در فروردین امسال نیز نسبت به فروردین سال ۹۳ باز هم صادراتمان ۲۹ درصد رشد داشته است.
وی با بیان این مطلب که ۸۰۰ هزار کشاورز در داخل کشور از کاشت این محصول امرار معاش می کنند، ادامه داد: از آن جایی که زعفران محصول انحصاری ایران است و ما حرف اول را در تولید آن در دنیا می‌زنیم، انتظارمان این است که رشد صادراتمان بیشتر از آن چیزی که هم اکنون است باشد. به طور مثال باید با کمک مسئولین راه را برای ورود به بازار کشورهایی که  از محصول زعفران ایرانی مطلع نیستند، باز کنیم.
وی بیان داشت: برخی بازارها در دنیا مصرف کننده زعفران ایرانی هستند، اما کشورهایی مانند اسپانیا با تبلیغات زیادی که انجام می‌دهند، اجازه این موضوع را نمی‌دهند  تا این بازارها متوجه شوند زعفرانی که استفاده می‌کنند، محصول و دست رنج ایران است.
میری تصریح کرد: درد ما این است که زعفران متعلق به کشور ایران است اما متأسفانه با برند کشورهای دیگر از جمله اسپانیا در دنیا عرضه می‌شود، این کشور سالی یک تن محصول تولیدی دارد اما از ایران حدود ۴۰ تن زعفران می خرد و سپس این زعفران خریداری شده را به اسن زعفران اسپانیا به فروش می رساند.
وی افزود: ما خوشبختانه تنوع بسته بندی‌مان بالا است بنابراین نمی‌توان عرضه زعفران ایرانی به نام دیگر کشورها را ناشی از بسته بندی بد در داخل دانست، اما آن چیزی که باعث می‌شود تا این اتفاق صورت بگیرد نبود زیرساخت‌های مناسب برای تجارت و معرفی زعفران را نداریم.
وی تأکید کرد: در حال حاضر دو برند برای زعفران در دنیا وجود دارد، یکی متعلق به ایران و دیگری متعلق به اروپا است. اما متأسفانه علی رغم کیفیت بالای زعفران ایرانی به دلیل تبلیغات بسیار بالای آن‌ها، از خرید زعفران اروپایی بیشتر استقبال می‌شود، شناسایی زعفران هم کار کشاورز و صادرکننده نیست بلکه باید مورد حمایت دولت قرار بگیرد تا تبلیغات مناسبی برای آن صورت بگیرد.
میری یکی دیگر از مشکلات بازار صادرات زعفران را نوسان قیمت در داخل دانست و به نسیم گفت: گاهی در طول یک هفته حدود ۶۰۰ هزار تومان در یک کیلو زعفران افزایش قیمت ایجاد می‌شود، بنابراین این نوسانات ورود به بازارهای صادرات را نیز دچار مشکل می‌کند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران بیان داشت: رقیب من با خریدار، یک ساله و با تلورانس اندکی قرارداد می بندد اما من صادرکننده ایرانی نمی‌توانم برای بیشتر از ۴۸ ساعت قیمت به مشتری بدهم زیرا قیمت زعفران ما تا ۴۸ ساعت اعتبار دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه ظرف چند ساله گذشته باز شدن راه برای خروج قاچاق زعفران باعث شد تا همان مشتری‌های گذشته را نیز از دست بدهیم که البته خوشبختانه در دولت جدید این مشکل برطرف شده است و قاچاق زعفران منتفی شده است.
دفتر شرکت خراسان جنوبی قاینات ولیعصر ابتدای بلوار چمران ثبت ۱۳۵۰
شناسه ملی ۱۴۰۰۶۷۲۹۳۷۱
تماس ۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *