آموزش زعفران, اخبار زعفران

زعفران ایران در حال نابودی

با کمال تاسف باید عرض کنم طبق اطلاعاتى که توسط فعالین هلندى، اسپانیایى و فرانسوى
و در مسیر یک مشارکت علمى، پژوهشى در اختیار بنده قرار گرفته
اینده نه چندان خوبى براى زعفران و معاش کشاورزان زعفران، طى سالهاى اتى رقم خواهد خورد . کما اینکه افت بیش از یک میلیونى قیمت زعفران ، با رسیدن تولید به حدود ٣٠٠تن ( اشباع بازار) از نشانه هاى اولیه ان است . ضمن ارسال برخى از مستندات مربوط به هدف گذارى هلند و اسپانیا توجه شما را به این نکته معطوف میدارم چنانچه هرچه زودتر نسبت به اصلاح الگوى زراعت و فراورى محصول اقدام ننماییم باید منتظر فاجعه سال ٨۴ براى زعفران و در نتیجه تضعیف معاش مردم مناطق و شهرهاى زعفرانخیز کشور باشیم . توصعه مکانیزاسیون در زراعت و فراورى زعفران . مزید بر کاهش قیمت تمام شده ، باعث افزایش کیفیت و رفع الودگى خواهد شد و این همان نکته کلیدى است که با احقاق ان دیگر نباید نگران افزایش تولید و بر هم خوردن عرضه و تقاضا بود و همچنین نیاز به توصعه کاشت ، خود به معنى ایجاد اشتغال است . انچه تا کنون مانعى بوده بر سر برندینگ و عدم افزایش تقاضاى جهانى ، الوده بودن و ارگانیک نبودن محصول است ، حال انکه با استفاده از روشهاى تولید مکانیزه حتى اگر سرانه مصرف جمعیت ٧/۵میلیاردى جهان در هر سال فقط
٢/ گرم به عنوان غذا، دارو، چاشنى و رنگ باشد . بالغ بر١۵٠٠تن زعفران مورد نیاز است که فعلا صنایع دارویى کلاسیک و غیر سنتى از استفاده ان به دلیل عدم انطباق با موازین لازم محرومند . انچه هلند و اسپانیا و فرانسه در پى آنند همین نکته کلیدیست .
متاسفانه روش تولید زراعى و فراورى زعفران مانع بزرگیست براى بازاریابى
متنوع تر از آنچه تا کنون انجام شده ،
باید بپذیریم که بازار مصرف داخلى و خارجى این محصول در زمینه هاى غذایى ( البته با توجه به اعمال محدودیتهاى نظارتى بهداشتى و کیفى در کشورهاى مقصد) به حد اشباع رسیده و چنانچه اقدام لازم در راستاى افزایش و تثبیت کیفیت ، با هدف ایجاد بازار هاى جدید ، صورت نگیرد فاجعه در راه است. !!!!

شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت ۱۳۵۰

۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

۰۹۳۶۴۵۶۸۳۴۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *