آموزش زعفران, اخبار زعفران

زعفران زول قاینات

#اخبار_داغ_زعفران_عاقله

 

بازی دوگانه بازیگران زعفران در ارایه آمار و نقد سیاست ها

بازار زعفران به عنوان یکی از گران قیمت ترین محصولات کشاورزی ایران و جهان در سال های اخیر با وجود همه تاکیدات و ایجاد تشکیلات دولتی، خصوصی و نیمه دولتی و غیره باز هم در زمان برداشت این محصول، دچار سرگردانی و صحنه گردانی دلالان می شود.
بر همین اساس نیز به طور مرسوم دولت برای حمایت از تولیدکنندگان و کشاورزان خرید تضمینی به اجرا می گذارد و نکته عجیب این ماجرا نیز این است که همان صحنه گردان ها اصلی به محض اینکه اجرای موفق این سیاست و تنظیم بازار و جلوگیری از افت قیمت را مشاهده می کنند، با استفاده از رسانه ها به شیوه های مختلف اقدام به تخریب سیاست های اتخاذ شده می کنند.
هنوز چند روزی از آغاز خرید تضمینی زعفران در تربت حیدریه توسط تعاون روستایی و در نتیجه بهبودنسبی قیمت زعفران نگذشته است که برخی از این بازیگران به شیوه های مختلف مقابله و نقد این سیاست های تنظیمی دولت را نشانه رفته اند.

یکی از فعالان این حوزه ضمن تشریح خرید تضمینی زعفران به صورت زیرکانه ای با اشاره این جمله ‘اما هنوز نحوه خرید جهاد کشاورزی در این روش مشخص نشده است’ این سیاست را به نوعی شکست خورده اعلام می کند.
این ادعا را وقتی می توان مقرون به صحت دانست که همین مقام در ادامه گفته های خود تصریح می کند : ‘ برای اینکه این طرح هم مانند تجربه‌های تلخ گذشته با شکست روبه‌رو نشود باید ضوابط را مشخص کرده و برمبنای آنها عملیات اجرایی را انجام داد همچنین دولت نباید در این میان دیدگاه سودآوری داشته باشد چراکه این اقدام ممکن است منافع صادرکنندگان را به خطر بیاندازد.’
جملات فوق و بویژه اشاره به اینکه منافع صادرکنندگان!!! به خطر نیفتد به قدر کافی خود نشان از چرایی نگرانی این مقام و دیگر بازیگران است.
از سوی دیگر باید اشاره کرد که این رفتارهای دلال مابانه به همین جا ختم نمی شود بلکه این بازیگران با ارایه اطلاعات غلط و اشتباه از جمله ‘ تاکید می کنند : به هیچ عنوان نمی‌توان در مورد میزان برداشت محصول از مزارع پیش‌بینی انجام داد اما باید گفت که سطح زیر کشت به شکل قابل توجهی افزایش داشته است. ‘ سعی می کنند بازار را دچار آشفتی و سرگردانی کنند.

زعفران عاقله .چراکه امروز از هر کشاورز و تولیدکننده ای در هر منطقه ای بویژه در استان خراسان رضوی سوال کنید اشاره می کند که برداشت زعفران در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود سی درصد و سال گذشته حدود ۲۰ درصد نسبت به سال ماقبل افت داشته است.

بر همین اساس است که می توان مدعی شد ارایه اطلاعات ناقص و اشتباه از سوی برخی بازیگران زعفران فقط با هدف کنترل بازار به نفع صادرکنندگان!! و به زیان تولیدکنندگان و کشاورزان انجام می شود.کانال تخصصی زعفران ورزشک صادراتی قاینات قیمت‌ها به روز در سایت درج شده است

رئیس دفتر ایرنا در تربت حیدریه
کانال تخصصی زعفران ورزشک صادراتی قیمت‌ها به روز در سایت درج شده است
شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت ۱۳۵۰شناسه
@saffronaghele

۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

۰۹۳۶۴۵۶۸۳۴۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *